Snad každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší a nejinak je tomu i u dětských hraček. Zde by se rodiče měli řídit spíš heslem "méně je někdy více" nebo také "lepší kvalita než kvantita". Velké množství hraček dítě rozptyluje a ono se pak vlastně na nic pořádně nesoustředí. Je atakováno podněty, kterým se neumí bránit a nemůže se tak naučit soustředěné hře.
Jaké hračky tedy děti potřebují a podle jakých kritérií hračky vybírat? Uvedu zde pár kritérií, které vám při rozhodování mohou pomoci:
1) Zdravotní nezávadnost
Hračky by měly být vyrobeny z prověřených a nezávadných materiálů, ideální jsou ty přírodní, ale neznamená to, že bychom neměli dětem pořizovat hračky z jiných materiálů. U těch je však potřeba hledět na to, zda takové hračka má evropskou certifikaci "CE" Bohužel některé dovážené hračky získavají certifikát pouze na základě čestného prohlášení, je třeba velké obezřetnosti. Seznam závadných hraček naleznete na stránkách České obchodní inspekce.
2) Trvanlivost
Hračka by měla něco vydržet, proto si rozmyslete k jakým účelům hračku kupujete (zda bude používána doma či venku) a hlavně jaké snese zatížení.
3) Jak rozvíjí dětskou tvořivost a fantazii
Pro rozvoj dětské fantazie a tvořivosti jsou lepší jednoduché hračky, které jim ponechávají prostor, aby si je dotvořily a použily podle svých vlastních představ. Důkazem toho je stále velká oblíbenost dřevěných kostek či Lega. Je také důležité vybírat hračku s ohledem na věk dítěte. Nekupujte hračky, které jsou určené až starším dětem. Dítě to dostatečně neocení a v době, kdy k hračce doroste už pro něj bude natolik okoukaná, že se již nestane tak oblíbenou, jak by mohla, kdyby se koupila později.
Nezapomeňme, že výborné a z výchovného hlediska velmi přínosné hračky jsou předměta denní potřeby jako je nádobí v kuchyni, smetáček a lopatka, papírové krabice, kelímky od jogurtu apod.
—————